z5f893a3fb1a52

     “Відчувати, знати, вміти – цілковите мистецтво”, – визначає видатний художник-педагог П. П. Чистяков. Відображаючи людину, тварину, художник повинен знати його будову, його анатомію.
     Тіло людини здатне здійснювати найрізноманітніші рухи: пересуватися кроком чи бігом, стрибати, робити будь-яку складну або просту роботу.
     Під час цих рухів відбуваються зміни зовнішньої форми або фігура змінює позу повністю, чи змінюється форма будь-яких частин тіла.
     Зображення людини – одна з головних завдань художника. Людину необхідно відображати не тільки в стані спокою, але й під час найрізноманітніших рухів, а це значно складніше так як форма при цьому безперервно змінюється. 
     Так, наприклад, можна зобразити людину в спокої, запропонувавши їй позувати нерухомо, шляхом ретельного механічного змальовування, тоді, як змалювати людину під час руху. Та й крім того досвід показує, що саме ретельне механічне змальовування, тобто можна сфотографувати фігуру в русі, а потім скопіювати ці фото, але й цей метод не дає гарних результатів і зображення виходить непластичним, образи в’ялими і, не дивлячись на фотографічну точність неправдоподібні.
     Вочевидь потрібно якийсь інший спосіб підходу до людини, її розпізнавання і цей інший спосіб полягає у вивченні структури тіла й механізму його рухів.
     Таким чином виникає неминучий висновок. Необхідно вивчити те, що утворює форми живого організму і те, від чого залежатиме закономірність його рухів і статика. Вивчити не тільки зовні, візуально, але з середини вивчити скелет, з’єднання кісток між собою, мускулатуру, закони кісткового та м’язового зв’язку, вивчити пластичну анатомію.
     Це вивчення дасть знання того, що потрібно відобразити. Тоді художник зображуючи те, що знає, буде не копіювати модель, а користуватись нею і навіть зможе користуватися фотографіями, а не копіювати їх. Художник буде мати можливість зображувати натуру творчо без копіювання і створювати образ і, крім того, у більшості рухомо-з’єднаних між собою м’яз, серед яких залягають кістки, утворюючи їх основу. М’язи, скорочуючись і розслаблюючись, пересувають кістки і тим самим змінюють форму всієї фігури і окремих її частин.