Для батьків

📌Підготуйтеся до можливого блекауту — це допоможе знизити рівень тривожності та стресу.

☀️Підготовка до відсутності тепла:

🔸Подбайте про теплий домашній одяг, ковдри
🔸Придбайте дизельний або бензиновий генератор
🔸Зберігайте тепло. Заклейте/закрийте тканиною щілини у вікнах та дверях
🔸Подумайте про додаткове джерело тепла: обігрівач, газову грілку або пічку

📞Підготовка до відсутності зв’язку:

🔹Придбайте радіо на батарейках
🔹Придбайте мапу вашого міста та України
🔹Якщо зникне зв’язок лише вашого мобільного оператора, ви зможете скористуватися українським роумінгом.
Для цього зайдіть у “Налаштування”, далі в розділ “Сім-карти” або “Стільниковий зв’язок”, виберіть одну з опцій “Мобільна мережа/підключення/вибрати мережу” та вимкніть автоматичний режим. На екрані з’явиться перелік доступних мереж — ви можете вибрати будь-яку доступну.

💡Підготовка до відсутності електроенергії:

🔺Закупіть ліхтарики, павербанки (від 20 000 mAh), батарейки, свічки та сірники
🔺Зробіть запаси їжі швидкого приготування на тиждень, питної та технічної води, базових медикаментів
🔺Якщо є тварини, закупіть корм та технічні речі
🔺Підготуйте систему для приготування їжі/нагрівання (газова туристична горілка, балони до неї, сухий спирт і т. д.)

Для здобувачів освіти

Для педагогів

     👥 Мета методики — допомогти кожній людині самотужки впоратися із тривогою.
     Ця методика включає такі кроки:
     1️⃣ Визнайте свою тривогу та визначте її причини. Скажіть собі: «Моя нервова система працює на граничній швидкості, тому що я хвилююся про (річ Х або явище Y)».
     2️⃣ Не критикуйте себе за ці почуття, натомість скажіть собі: «Це нормальна, здорова реакція мого організму на нинішні обставини, які є складними, стресовими або важкими. Це нормально почуватися так».
     3️⃣ Пам’ятайте, що ви можете відчувати сильну тривогу і все ще ефективно працювати: людина, яка почала відчувати підвищену тривожність, може ще протягом тривалого часу працювати цілком добре — так само, як вона робила це раніше.
     👉Згадайте попередні моменти в мирний час, коли ви сильно хвилювалися, але все одно успішно робили те, що було потрібно.
     👉Можливо, раніше у вашому житті були моменти, сповнені тривоги перед подією чи зустріччю, проте пізніше хтось (наприклад, ваш керівник на роботі) сказав, що ви чудово впоралися з роботою.
     4️⃣ Правильно осмислюйте те, що відбувається. Напади паніки часто викликають у вас відчуття, ніби ви вмираєте або маєте серцевий напад.
     👉Нагадайте собі: «У мене напад паніки, але він нешкідливий, тимчасовий, і мені нічого не потрібно робити».
     👉Крім того, майте на увазі, що те, що ви відчуваєте під час панічного нападу, насправді є протилежним реальним ознакам неминучої смерті. У даному випадку ваше тіло активує реакцію «борись або тікай», тобто систему, що виникла в людей у процесі еволюції, систему, яка сприяє виживанню.
     5️⃣ Перевіряйте свої думки. Люди із тривожністю часто зосереджуються на найгірших сценаріях. Щоб подолати ці тривоги, подумайте, наскільки вони реальні.
     👉Скажімо, ви нервуєте через складну ситуацію, яка виникла на роботі. Замість того, щоб думати про якісь вчинки, зумовлені відчаєм, скажіть собі: «Я нервую, але я готовий. Деякі речі підуть добре, а деякі — ні».
     👉Переосмислення ваших страхів допомагає навчити ваш мозок знаходити раціональний спосіб справлятися зі своїми тривожними думками.
     6️⃣ Про правильне дихання. Глибоке дихання допомагає заспокоїтися.
     👉Ви, можливо, раніше чули про спеціальні дихальні вправи, проте зараз вам не потрібно турбуватися про підрахунок певної кількості вдихів і видихів.
     👉Замість цього просто зосередьтеся на рівномірному вдиху та видиху. Це допоможе сповільнити та перенаправити ваші думки.
     7️⃣ Просто змініть вид діяльності на якийсь час. Встаньте, прогуляйтеся, приберіть зайві речі зі свого столу або винесіть сміття з кухні — будь-яка дія, яка перериває ваш хід думок, допомагає вам відновити відчуття контролю.
     8️⃣ Станьте прямо. Коли ми хвилюємося, ми сутулимося, тим самим підсвідомо захищаючи верхню частину тіла, де розташовані наше серце та легені.
     👉Для застосування негайної фізичної «протиотрути» від цієї природної реакції відведіть плечі назад, встаньте або сядьте, розставивши ноги, і відкрийте груди. Це допомагає вашому тілу почати відчувати, що воно знову контролює ситуацію.
     9️⃣ Тримайтеся подалі від цукру. Під час стресу може виникнути спокуса з’їсти щось солодке. Але в цьому випадку плитка шоколаду чи пара тістечок можуть принести більше шкоди, ніж користі, оскільки дослідження засвідчують, що споживання занадто великої кількості цукру може погіршити відчуття тривоги.
     👉Замість того, щоб тягнутися до солодкого, випийте склянку води або з’їжте страву, збагачену білком (найпростіший приклад — шматочок вареного пісного м’яса), який забезпечить повільне засвоєння енергії.
     👉Таку енергію ваше тіло зможе використовувати для відновлення нормального психічного стану.
     🔟 Подивіться кінокомедію чи гумористичну передачу. Ця тактика може здатися занадто простою, але вона є цілком ефективною.
     👉Учені стверджують, що сміх є хорошими ліками для стривоженої психіки. Дослідження засвідчують, що сміх має багато переваг для нашого психічного здоров’я та добробуту. Деякі автори навіть впевнені в тому, що гумор може допомогти зменшити тривожність так само, як фізичні вправи (або навіть краще).
     1️⃣1️⃣ Якщо тривога не дає вам спати, не лежіть у ліжку в марному очікуванні сну. Якщо ви прокинулися, лежите в ліжку більше ніж 5 хвилин і відчуваєте «атаку» тривожних думок, негайно встаньте, підіть в іншу кімнату та запишіть свої тривоги. Поверніться до ліжка, коли відчуєте втому, але негайно встаньте знову, якщо почнете відчувати тривогу.
     👉Може знадобитися кілька ночей, сповнених ходіння туди-сюди, але ця вправа здатна привчити ваш мозок до того, що ліжко призначене лише для сну, а не для тривожних думок.

Протягом життя кожен з нас зіштовхується з абсолютно різними людьми.
Хтось із них викликає в нас симпатію, хтось — ні.

🤷🏻‍♀️Які основні правила спілкування з людьми, поряд з якими ви почуваєтеся незатишно?

🗣Постійне спілкування з токсичними людьми може:

🔸негативно вплинути на ваш емоційний стан,
🔸зруйнувати віру в себе, ваші переконання, цілі,
🔸викликати почуття спустошення й неспроможності ні на що,
🔸сприяти виникненню конфліктів між вами та вашим оточенням.

🤔Здається, що ідеальний варіант у такому разі — повністю припинити всіляку взаємодію з цією людиною.

😩І це насправді так, але далеко не завжди є змога так вчинити, адже не рідко токсичними можуть бути ваші колеги, начальник, одногрупник, або — родич.

💎 Наступні рекомендації можуть полегшити вам життя, якщо з тих чи інших причин ви не маєте змоги уникнути токсичного спілкування:

1️⃣ Не чекайте від такої людини змін.

🟢Набагато простіше будувати діалог, коли ви чітко розумієте, що токсичний співрозмовник навряд чи колись стане поводитися інакше.

2️⃣ Окреслюйте чіткі кордони, адже улюблене заняття токсичної людини — тиснути своїми емоціями й порушувати особистий простір інших.

🟢Відкиньте ввічливість і позначте межі допустимого.

3️⃣ Беріть контроль над розмовою на себе.

🟢Токсичні люди вправні маніпулятори, тому розуміючи це — слідкуйте за напрямом бесіди, щоб не потрапити в “пастку”. Це не так складно, як здається. Наприклад, можна спритно змінити тему розмови, щоб охолодити співрозмовника.

4️⃣ Не давайте чіткі відповіді на незручні запитання.

5️⃣ Будьте стримані.

🟢Токсичні люди обожнюють захоплювати інших у “воронку негативних емоцій”. Якщо ви потрапите в неї, то станете жертвою провокацій і будете відповідати негативом на негатив. А отже — втратите рівновагу.

6️⃣ Будьте прямолінійні.

🟢 Чітке формулювання своєї позиції дуже часто лякає токсичних людей. Відкрито кажіть, що вас не влаштовує.

7️⃣ Фільтруйте інформацію про себе.

🟢Токсичні люди часто “надмірно відверті”. Це один із прийомів втертися в довіру. І цілком нормально, що у вас виникне бажання бути відвертими у відповідь.

📌Але пам’ятайте, що надана вами особиста інформація потім може бути використана проти вас.

8️⃣ Скоротіть тривалість спілкування, якщо не маєте змоги повністю відмовитися від нього.

9️⃣ Намагайтесь із співчуттям ставитися до токсичних людей, бо вони не народилися такими, але з тих чи інших причин не навчилися задовольняти свої потреби екологічним шляхом.

📌Розуміючи це, ви допоможете передусім собі не стати жертвою провокацій і дистанціюватися від такої людини з почуттям співчуття, а не злості, ненависті, роздратування.