Практичний психолог - Сергієнко Світлана Іванівна

Освіта:

    УДПУ ім. М.Драгоманова (1993-1997 – педагогічний факультет);

  –  Київський університет ім. Бориса Грінченка (1997-2000  – практична психологія);

    І категорія (остання атестація 26.03.2019 року).

    Загальний стаж педагогічної діяльності –  22 роки, за спеціальністю –  19 років у Київському вищому професійному училищі технологій та дизайну одягу

    

    Варто тільки повірити, що ви можете – і ви вже на півдорозі до мети.

Графік роботи:

Прийом здобувачів освіти: щоденно, з 10:00 по 14:00

Прийом батьків: четвер, з 12:00 по 15:00

Основна мета практичної психології – безпосередня психологічна допомога людям, які її потребують.

  1. Я вірю в тебе
  2. Ніколи не здавайся
  3. Ми вчимося
  4. Кожен фахівець колись був учнем як і ти
  5. Помилка не твій вибір
  6. Вчитись потрібно на кожній набитій гулі
  7. Ти в безпеці і тебе люблять
  1. «Не плач! Припини!»
  2. Дорослі хлопчики/дівчатка не бояться!
  3. Ти мене розчаровуєш!
  4. Від тебе ніякої користі! Ти все робиш не так!
  5. Ти погана дитина! Я більше тебе не люблю!
  6. Ти невдячна дитина!
  7. Тобі не вистачає (сміливості, кмітливості, тощо)
  8. Ти товстий/товста

Для батьків

📌Підготуйтеся до можливого блекауту — це допоможе знизити рівень тривожності та стресу.

☀️Підготовка до відсутності тепла:

🔸Подбайте про теплий домашній одяг, ковдри
🔸Придбайте дизельний або бензиновий генератор
🔸Зберігайте тепло. Заклейте/закрийте тканиною щілини у вікнах та дверях
🔸Подумайте про додаткове джерело тепла: обігрівач, газову грілку або пічку

📞Підготовка до відсутності зв’язку:

🔹Придбайте радіо на батарейках
🔹Придбайте мапу вашого міста та України
🔹Якщо зникне зв’язок лише вашого мобільного оператора, ви зможете скористуватися українським роумінгом.
Для цього зайдіть у “Налаштування”, далі в розділ “Сім-карти” або “Стільниковий зв’язок”, виберіть одну з опцій “Мобільна мережа/підключення/вибрати мережу” та вимкніть автоматичний режим. На екрані з’явиться перелік доступних мереж — ви можете вибрати будь-яку доступну.

💡Підготовка до відсутності електроенергії:

🔺Закупіть ліхтарики, павербанки (від 20 000 mAh), батарейки, свічки та сірники
🔺Зробіть запаси їжі швидкого приготування на тиждень, питної та технічної води, базових медикаментів
🔺Якщо є тварини, закупіть корм та технічні речі
🔺Підготуйте систему для приготування їжі/нагрівання (газова туристична горілка, балони до неї, сухий спирт і т. д.)

     🔸 «Я завжди можу вислухати тебе». В першу чергу люди хочуть просто висловити те, що їх турбує, а не знайти розв’язання проблеми. До того ж іноді його просто немає. Тому для початку варто дати зрозуміти, що ви готові слухати.
     🔸 «Твої почуття – це нормально». Якщо ви бачите, що ваша близька людина чимось засмучена, але намагається приховати це, спробуйте пояснити, що її емоції – це нормально. Ви не будете соромити або висміювати її. Можливо, ці слова підтримки допоможуть цій людині розкритися перед вами та полегшити свої переживання.
     🔸 «Мені знайоме таке почуття». З таким фразами потрібно бути дуже обережними. Навіть якщо ви вважаєте, що пережили схожий досвід, він не буде таким же як і у людини, яка шукає вашої підтримки. Ваш біль різна. Але ви можете поділитися своєю історією, якщо відчуваєте, що це доречно.
     🔸 «Що я можу для тебе зробити?». Коли ви відчуваєте, що у вас є сили і бажання допомогти людині, а не тільки вислухати, запитайте, що ви можете для неї зробити.

     Відчуття провини і тривоги, низька самооцінка, ризик опинитися в романтичних стосунках з аб’юзером — це лише малий перелік того, з чим у дорослому житті можуть зіткнутися діти токсичних батьків.
     Ознаками токсичних стосунків є:
🔸ігнорування;
🔸газлайтинг;
🔸емоційне зловживання;
🔸стирання особистих кордонів.
     Чи можливо розірвати порочне коло психологічного насильства, коли справа стосується взаємин з батьками, та як врятувати стосунки з найріднішими людьми — читайте у блозі психолога Наталі Підлісної.

     Останнім часом ми все частіше чуємо про ситуації, коли підлітки наражають себе на небезпеку без видимого мотиву, і все більше говориться про те, що причина криється в поширенні нових смертельних ігор та челенджів через соціальну мережу TikTok.
     Що спонукає дітей брати участь в таких активностях, як вчасно розпізнати мотиви дитини та чи варто батькам обмежувати використання соціальних мереж – пояснює психіатр, науковий керівник ІКМ Спартак Суббота у колонці для Української правди. ЖИТТЯ.
     Зокрема, він радить батькам звернути увагу на наступні індикатори в поведінці дитини:
🔸замкнутість або, навпаки, надмірна відкритість;
🔸різке зменшення або збільшення активності;
🔸перепади настрою;
🔸уникнення контактів усередині сім’ї;
🔸погіршення або поліпшення апетиту, різкий набір або втрата ваги.

    З метою надання батькам і педагогам допомоги з питань захисту дітей від впливу шкідливої інформації розроблено ряд посібників і складено перелік рекомендованих для дітей онлайн-ресурсів. Зазначені матеріали допоможуть відкрити дітям цікавий, корисний і, головне, безпечний Інтернет.     Детальніше за посиланням тут

Для здобувачів освіти

     Нерішучість виникає в результаті недовіри до себе, недооцінки своїх можливостей, невпевненості у своїх силах.
     Головний спосіб подолати нерішучість — це перейти від роздумів до продуктивних дій.
     🔸 Наступного разу, коли ви почуватиметеся нерішучими, запитайте у себе: «Що я боюся? Про що зараз мої думки?». Проаналізуйте, що насправді може статися і як можна з цим впоратися. У більшості випадків ми маємо справу з накручуванням негативних емоцій.
     🔸 Відзначайте свої успіхи. Навіть, якщо вам щось здається абсолютно незначним — навчіться хвалити себе.
     🔸 Не сваріть себе за помилки. У тому, що у вас щось не вийшло або вийшло не так добре, як ви того очікували — немає нічого страшного. Просто скажіть собі: «Цього разу не вийшло, зате я буду знати, як це робити наступного разу».
     🔸Навчіться відмовляти і не бійтеся образити. Дотримання кордонів — важливий аспект у спілкуванні і взаємодії з людьми. Але є люди, які безцеремонно переходять ці кордони. У таких випадках важливо навчитися говорити «ні».

     Позбутися від небажаних звичок складно, але існують способи, які допоможуть розірвати це замкнуте коло. 
     🔸Приготуйте себе до довгого шляху. Пам’ятайте, що боротьба зі шкідливими звичками – це не забіг на 100 метрів, а марафон
     🔸Заохочуйте себе. Заготовте собі приємності на середині шляху.
     🔸Заведіть нову звичку. Вона повинна бути корисною і приносити такі ж позитивні емоції.
     🔸Намагайтеся уникати ситуацій, в яких можете піддатися своїй старій звичці.
     🔸Не втрачайте рішучості. Ми всі помиляємося. Всі періодично зазнають невдач. Якщо з вами трапиться таке ж, не докоряйте собі надмірно. Не зупиняйтеся і не опускайте руки.

     Щорічне переведення часу впливає на наш організм. Скористайтеся наступними порадами, аби швидше адаптуватися після переведення годинників:
     🔸Лягайте спати на 30-40 хвилин раніше, ніж зазвичай. Швидше заснути ввечері допоможе теплий душ, а прокинутися вранці — контрастний.
     🔸Коли прокидаєтесь, не варто одразу підриватися з ліжка. Дозвольте собі ще кілька хвилин полежати.
     🔸Скористайтеся переведенням часу, як приводом, щоб підвищити якість свого дозвілля! Спокійні прогулянки чи фізична активність, спілкування з друзями або читання книг увечері — допоможуть сприятливо закінчити один день і при повних силах розпочати наступний.
     🔸На період адаптації відмовтеся від жирної та гострої їжі, кофеїну та алкоголю. Натомість збільште вживання овочів та фруктів.

     Емпатія – це усвідомлене співпереживання емоційному стану інших людей, здатність розпізнавати, що вони відчувають.      Особливість емпатії полягає в тому, що ця властивість стосується широкого спектра емоцій – незалежно від їх позитивного або негативного відтінку.      Вона сприяє підвищенню продуктивності діяльності, розвитку компетентності в спілкуванні.      Діапазон прояву емпатії варіюється досить широко: від легкого емоційного відгуку до повного занурення у внутрішній світ співрозмовника.
     Що таке агорафобія?      Агорафобія — це боязнь відкритого простору і великого скупчення людей.      Хворі з агорафобією найчастіше бояться таких ситуацій: 🔸перебування поза будинком або звичних місць; 🔸місця великого скупчення людей (публічні збори, великі магазини, ринки, вокзали); 🔸місця, які неможливо залишити непомітно і швидко; 🔸громадський транспорт; 🔸відкриті простори (сквери, площі). Ця недуга значно знижує якість життя людини, обмежує її в роботі, в особистому житті, в розвагах і відпочинку.      У поєднанні з агорафобією можуть розвинутися соціальний тривожний розлад і генералізований тривожний розлад.
     Уникнення тісного контакту з іншими людьми є одним із ключових заходів для запобігання розповсюдженню вірусу!      Соціальна-психологічна служба училища упорядковала Вам рекомендації!      Під час пандемії COVID-19 привітання вже не відбувається через рукостискання, обійми чи поцілунки в щічки. Вітання ліктями – найбезпечніший варіант.      Про це розповідають дослідники з вірусології та інфекційних хвороб Університету Гріффіта.      Уникнення тісного контакту з іншими людьми є одним із ключових заходів для запобігання розповсюдженню вірусу. Проте сьогодні іронія в тому, що зараз нам потрібні обійми більше, ніж будь-коли раніше.      “Позбавлення дотику” стало серйозним наслідком пандемії і могло вплинути на психічне здоров’я людей.      Втім, обійми – це не єдиний спосіб отримати задоволення від спілкування. Будь-яка соціальна взаємодія піде на користь людям під час пандемії. Іноді достатньо простих телефонних дзвінків з близькими, також можна влаштувати онлайн-вечірку з друзями.      Крім цього, допомагає контакт з тваринами. Він надає психічному здоров’ю людини подібну користь, як від обіймів, а також збільшує окситоцин.
     Зараз в період карантину багато наших здобувачів освіти та викладачів перебувають на самоізоляції. Соціально-психологічна служба училища упорядкувала рекомендації: “Як пережити самоізоляцію”.
     Зміна звичного ритму життя може спричинити стрес. Щоб захистити себе і покращити емоційний стан, варто зайняти себе корисною діяльністю, якщо це дозволяє ваш фізичний стан.
Подбайте про наявність у будинку необхідних продуктів, води і ліків. Робіть закупівлі в онлайні або попросіть про допомогу інших людей.
Турбуйтеся про себе. Встановіть та дотримуйтеся режиму дня. Виконуйте регулярні фізичні вправи вдома. Збалансуйте своє харчування.
Організуйте приємні активності. Продумайте заняття, які вам подобаються, і які ви можете робити вдома, і присвячуйте їм час кожен день.
Наші захоплення – це джерело енергії та позитиву. У дорослому житті ми часто нехтуємо своїми хобі, а даремно. 🔸Якщо ви живете тільки заради своєї роботи, то вам слід серйозно задуматися про заняття для душі. Коли мозок завжди зосереджений тільки на роботі, мислення притупляється, ідеї вичерпуються. Тому що для того, щоб робити це добре і мати здатність знаходити нові рішення, необхідно також виділити простір для чогось ще, що повністю відволікає, заряджає, радує і розслабляє. Натхнення і нові ідеї приходять, коли ми вільні. 🔸Хобі – це ще й «план Б» на крайній випадок. Хобі – це те, що є вашою справжньою пристрастю, що вам приносить задоволення, додає блиску в очах. Це те, у чому вам подобається розбиратися. 🔸Мозок любить випробування. Тому цікавість, з якою ви вивчаєте щось нове, дасть свої результати. Ви можете виявити, що здатні робити щось, про що й гадки не мали, що маєте якийсь талант і бачите щось, чого не бачать інші. І це може вивести вас на новий шлях, де в роботі не буде нудьги. Хобі фактично має функцію компенсації, дає можливість зупинитися, «подихати» і побути щасливим хоча б в проміжках. Це те, на що ви точно можете розраховувати.
     Кожен день несе в собі безліч цікавих подій і зустрічей. Але як залишатися життєрадісною людиною впродовж дня? Де взяти сили і енергію, щоб встигнути все заплановане?      Перш за все варто навчитися правильно розподіляти свої сили.      Спробуйте дотримуватися наступних порад: Графіки і плани. Не варто нехтувати графіком або планом на день. Пишіть приблизні часові рамки, складайте графіки, поєднуйте кілька справ одночасно.   Делегування. Багато людей недооцінюють свою власну роботу. Не варто тягнути все на собі, розподіляйте домашні обов’язки, делегуйте справи. Відпочинок. Складаючи план справ на день, багато хто забуває про найголовніше — відпочинок. Завдяки якісному відпочинку можна заповнити свої емоційні та енергетичні ресурси.   Стежити за емоціями. Не тільки робота і повсякденні справи поглинають людську енергію. Песимізм, роздратування, злість, заздрість — все це поглинає енергію досить швидко. Візьміть за правило стежити протягом тижня за своїми емоціями.      Постарайтеся прибрати зі свого життя все те, що змушує вас відчувати негативні емоції. Зробіть своє життя максимально комфортним для себе.
    Карантин — річ, звичайно, несподівана. Але цей час дистанційного навчання (який для наших учнів все ж не новинка) можна використати не тільки для захисту здоров’я, а ще й для тренування навички планування справ 💪     Тримайте декілька порад, які допоможуть вам плідно працювати протягом цього часу. А головне — встигнути відпочити!  Перша порада: свій ранок починайте в звичний для вас час. Ніжитися в ліжку залишатимось, як зазвичай, у вихідні дні.
 Друга порада: покладіть перед собою чистий папір, це буде ваш лист-план. Запишіть у два рядки: першочергове (наприклад: зарядка — пів години, душ — 10 хвилин, сніданок — 10 хвилин, прочитати робочу пошту — 5 хвилин та інше) та другорядне (погуляти з собакою/кішкою — півгодини, увійти в соцмережі та поспілкуватись із друзями — 20 хвилин та інше). Починайте свій день З ВАЖЛИВОГО!  Третя порада: на кожне робоче завдання виділяйте час для його виконання (20-30 хвилин) та для ОБОВ’ЯЗКОВОГО ВІДПОЧИНКУ (15-20 хвилин).  Четверта порада: виконуючи завдання, уважно читайте умови та користуйтесь короткими записами головних слів/думок. Це вам допоможе зосередитись на важливому в завданні. Якщо щось стало незрозуміло, не зволікайте. Лист або дзвінок другу/вчителю стане в нагоді. Приємне спілкування та корисна порада допоможуть вирішити будь-яке завдання.  П’ята порада: відмітьте в вашому листі-плані виконані заплановані дії. Похваліть себе та приступайте до списку справ другої колонки, обов’язково відпочиваючи після виконаного завдання.

Для педагогів

     Ймовірно, вам знайомий стан, коли ви не можете зосередитися на одному завданні, вас постійно щось відволікає. Як діяти в таких випадках?
     🔸 Розпочинаючи роботу, складіть перелік завдань в порядку важливості їх виконання.
      🔸 Приберіть все зайве зі столу. Будь-який зайвий предмет – це зайва думка.
      🔸 Концентруйтеся тільки на одній справі. Кола ви починаєте працювати, попросіть колег або близьких не відволікати вас, поясніть, що звільнитеся через деякий час і тоді зможете приділити для них час.
      🔸 Щоб не втрачати концентрацію та інтерес до роботи, потрібно робити короткі перерви через кожні 30 хвилин. Перевірка соцмереж – це не той відпочинок, який вам потрібен.

     Робота – це важлива складова кожної людини особливо, коли вона пов’язана з улюбленою справою. Однак бувають ситуації, коли люди повністю присвячують себе роботі, жертвуючи своїм здоров’ям і особистим життям. Таких людей називають “трудоголіками”, а саме явище – “трудоголізмом”.
     🔸Що таке трудоголізм? І хто схильний до нього?
     🔸Чим трудоголізм відрізняється від працелюбності?
     🔸Які головні ознаки трудоголізму?
     🔸Як трудоголізм впливає на життя людини?
     🔸Чи варто позбавлятися від трудоголізму і як це зробити?
     Про усе це – дізнайтеся у новому матеріалі Mindly – https://cutt.ly/NcrrJjf

     Найчастіше, говорячи про токсичність, люди мають на увазі емоційно складний, насильницький і негативний досвід взаємодії з іншою людиною.      Щоб виявити токсичність в собі або в іншій людині, важливо пам’ятати, що токсичні методи впливу зазвичай пасивно-агресивні. Тобто, токсичність проявляється за допомогою маніпулятивних поведінкових патернів, таких як знецінення, перенесення провини, газлайтинг, гіперопіка.      При виявленні у себе цих «симптомів» варто запитати себе «Чому я вибираю такий спосіб спілкування з людьми?», «Чи можу я спробувати поводитися інакше?», «Що мені заважає це зробити?».      Якщо жертва токсичних відносин ви самі, то важливо задати собі питання: «Відчуваю я дискомфорт у спілкуванні з цією людиною?».      Позитивна відповідь – перша причина, яка вказує на токсичність взаємин, але не завжди це привід обривати зв’язки. Спроба донести до людини причину ваших занепокоєнь може допомогти їй змінити свою поведінку.      Як спілкуватися з токсичними людьми? 🔸Направляйте спілкування в конструктивне русло. 🔸Встановіть межі у відносинах. 🔸Тримайте свої емоції під контролем.
     Маніпуляції – поширена в наш час тема, ми стикаємось з ними чи не щодня, але не завжди це розуміємо.      Якщо ви відчуваєте себе некомфортно після спілкування з іншою людиною: вам погано, ви відчуваєте докори сумління або розумієте, що зробили не так, як хотіли б, то, швидше за все, вами маніпулювали.      🔸Де вами можуть маніпулювати?      🔸Як розпізнати і уникнути маніпулювання?      🔸Що робити, якщо ситуація вже вийшла з-під контролю!      🔸 Як спілкуватися з маніпулятором?      Про все це дізнайтеся у новому відео Mindly – https://cutt.ly/jhcQ4oA
Ми живемо у дуже непрості часи, світ приймає нечуваний виклик і наша країна входить у кризу не в найкращій формі. Але від нас з вами багато чого залежить: від нашої реакції та особливо дій… Всесвітня організація охорони здоров’я розробила рекомендації для самостійної реабілітації після захворювань, пов’язаних з COVID-19. У документі, серед іншого, є інструкції про те, як справлятися зі стресом, тривожністю та депресією. 🔸Добре висипайтеся. Під час перебування у лікарні ви, найімовірніше, погано спали. Стрес також може впливати на сон. Намагайтеся повернутись до звичайного часу на сон та прокидання. 🔸 Достатнє та здорове харчування є важливим для вашого гарного самопочуття. Члени сім’ї/опікуни можуть допомогти в забезпеченні необхідними продуктами харчування. 🔸 Будьте фізично активними, адже це знижує стрес та ймовірність появи депресії. Безпечно збільшуйте фізичну активність, роблячи це поступово та маленькими кроками. 🔸 Догляд за собою. 🔸 Підтримка соціальних зв’язків є важливою складовою психічного здоров’я та благополуччя. Розмова з іншими людьми може допомогти знизити рівень стресу. 🔸 Займайтесь діяльністю, що розслабляє і не викликає втому. Повільне дихання також допомагає знизити рівень стресу і є ще одним прикладом стратегії відпочинку. 🔸 Поступово підвищуйте участь у щоденній діяльності. Робіть для цього все від вас залежне. Так зможете покращити свій настрій.

Сьогоднішні реалії стають причиною загальної депресії населення. Паніка від поширення вірусу, посилений карантин та ізоляція лише поглиблюють проблеми нездорової поведінки людей.

Доктор Річард Охрінг, кандидат наук в області клінічної психології, дає інструменти, що допоможуть запобігти та впоратися з подібними негативними факторами ризику.